Zberateľský unikát od guvernéra

Minulý pondelok (20. februára) predseda Humenskej zberateľskej spoločnosti Jaroslav Zelinka navštívil Národnú banku Slovenska, kde sa stretol s jej guvernérom Jozefom Makúchom. Počas takmer hodinového rozhovoru debatovali o Humenskej zberateľskej spoločnosti (HZS), jej cieľoch, úspechoch, ale aj budúcnosti.

„Guvernér prijal pozvanie na návštevu HZS. Stretnutie prisľúbil spojiť aj s prednáškou o bankovníctve a Národnej banke Slovenska v súvislosti so zberateľmi. Taktiež by sme pozvali pracovníkov Kremnickej mincovne, s ktorou banka aj HZS spolupracuje. Okrem toho ponúkol nielen morálnu, ale aj finančnú pomoc pre našu spoločnosť,“ informoval Jaroslav Zelinka. Guvernér podaroval predsedovi sadu pamätných dvojeuroviek a drevenú kazetu obehových euromincí, ktoré banka vydala k jej 20. výročiu založenia. „Obe sady slúžia na reprezentačné účely a sú nepredajné. Preto si veľmi vážim, že som získal takýto unikát na Slovensku,“ priznal Jaroslav Zelinka. Čo pripravuje HZS v tomto roku?

V uplynulom týždni sa stretli podporovatelia a sympatizanti spoločnosti, aby oboznámili verejnosť s pripravovanými akciami na aktuálny rok a zároveň vytýčili ciele na nasledujúce obdobia. „Naša činnosť má svoj význam, pretože je záujem ľudí o spoluprácu, účasť na akciách a ich podporu. Chceme sa zamerať na mladšie ročníky, aby trávili čas zmysluplne, napríklad aj zberateľstvom, ktoré bolo kedysi veľmi populárne ešte v bývalom Československu. Naším cieľom je obnoviť a rozvinúť túto činnosť. HZS realizuje aktivity, prostredníctvom ktorých chce osloviť širokú verejnosť so zbierkovými predmetmi, ktoré majú veľkú hodnotu a kus histórie v sebe,“ vysvetlil predseda HZS. V tomto roku sa uskutoční šesť zberateľských búrz, najbližšia bude už túto nedeľu (4. marca), ďalšie dve na nádvorí Humenského kaštieľa. Novinkou bude detská burza v mesiacoch máj – jún. HZS plánuje pokračovať s obľúbeným seminárom Historické pamiatky na Zemplíne. Ako povedala Iveta Gajdošová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva a predsedníčka Komisie kultúry a cestovného ruchu, je potrebné osloviť žiakov aj učiteľov dejepisu základných a stredných škôl z nášho regiónu, aby sa na ňom zúčastnili. „Práve táto veková kategória mladých ľudí na seminári absentuje, čo je škoda. Prednášajúci sú odborníci, ktorí poskytujú poznatky, informácie a zaujímavosti z nášho kraja,“ dodala Iveta Gajdošová. Okrem toho chce HZS organizovať aj rôzne poznávacie výlety do okolia, návštevu Levoče či športové hry.  -latt-

Článok prevzatý z Podvihorlatských novín č.9 z dňa 27.2.2017